Kaçkarlardan süzülen Anzer balı

Kaçkarlardan süzülen Anzer balı

Bal denince akla gelen şey “nerde o eski ballar” deriz, doğası bozulmamış, katkısız, reyhasıyla damaklarda iz bırakan ballar.

Bal denince akla gelen şey nerde o eski ballar deriz, doğası bozulmamış, katkısız, reyhasıyla damaklarda iz bırakan ballar. Artan nüfusla beraber bala olan talep de artmıştır. Bununla beraber arıcılığa da talep artmış ve bal pazarı da daha da büyümüştür. Bal ve polen satışında anzer balı, anzer poleni, yaylaçiçek çiçek balı, kestane balı, petek bal, çam balı gibi bal çeşitliliği ortaya çıkmıştır.

Bundan birkaç yıl öncesine kadar bal tahlili her yerde yapılamıyordu, günümüzde ise bal tahlilleri neredeyse her ilimizde yapılmaktadır. Birçok İlimizde Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı tahlil laboratuvarları bulunmaktadır. Bunun yanında üniversitelerin tahlil laboratuvarları da bal analizi yapmaktadır. Alacak olduğunuz balların tahlilli olmasına dikkat ediniz. Sadece tahlilli olması yetmez gerekirse tüketiciler de balları tahlil ettirebilmelidir. Bal tahlil belgelerinde sakkaroz değeri yüzde 0-3 değeri en çok tercih edilen değerlerdir. Tahlil sonucunda bizim için önemli olan birkaç değer de prolin değerinin 600 den yukarı olmasıdır.Kaliteli ballarda 800-1100 aralığında sonuçlar çıkar. Diastaz oranı da yüzde 20’den fazla olmasını tercih ediniz. Bal yediğinizde vücudunuzda bir dinçlik ve tokluk ve kendinizi daha dinç hissedersiniz.

Anzer balı, anzer poleni, arı poleni, kaçkar balı, petek bal, çiçek balı, kestane balı, çiçek balları yüksek diastaz ve prolin değerlidir.

Kaynak: www.balanzer.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.