Manisa CHP’li Balaban, Manisa’daki 24 Haziran Seçimlerini Değerlendirdi Hd

Cumhuriyet Hak Partisi (CHP) Manisa İl Başkanı Semih Balaban, 24 Haziran seçimlerinde Manisa’da yüzde 2.5 oranındaki oy kaybının yaşmalarının, partisinin genel merkezinin milletvekili adaylarını belirlerken ön seçim yapmaması ve tabanın sesinin dinlenmemesinden kaynaklandığını söyledi. Balaban ayrıca, cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce’nin parti tabanında yeni bir umut yarattığı da belirtip, Sayın Genel Başkanımız Kemal Bey’e de çok teşekkür ediyoruz. Seçim sürecinde gayet iyi hamleler yaptık. Ama bu görevi de sayın Muharrem İnce’ye kısa sürede devretmesini umuyoruz dedi.

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, parti binasında CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Zerrin İşnel ve parti yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, 24 Haziran seçimlerinin sonuçlarını değerlendirdi. Manisa’da 3 olan milletvekili sayılarını koruduklarını, ancak partilerinin oyunun düştüğünü belirten Balaban, 24 Haziran seçimlerinde Manisa genelinde oy sayısını artıran partilerin HDP ve Saadet Partisi olduğunu söyledi.

OYLARDAKİ DÜŞÜŞÜN İKİ ÖNEMLİ NEDENİ VAR

2015 Kasım seçimlerine göre 24 Haziran seçimlerinde partilerinin oy oranında Manisa genelinde yüzde 2.5’luk bir düşüş yaşadığının altını çizen Balaban, Yaklaşık 13 bin 500 oy kaybımız var. Bunun esas nedenlerini 30 Haziran günü yapacağımız İl Danışma Kurulu ve ilçe başkanları toplantısında ayrıntılı bir şekilde tartışacağız. Oy oranındaki düşüşümüzün iki önemli nedeni var. Birincisi ön seçim olmaması, ikincisi ise Genel Merkezin milletvekili listesinde tabanın sesinin dinlememesi. İl örgütü olarak daha öncede Genel Merkeze uyarılarımızı yapmıştık. Ön seçim olmayınca, CHP hem Manisa’da hem Türkiye’de 1 ila 3 puan arasında değişik yerlerde puan kaybetti. Eğer ön seçim olsaydı çok daha farklı bir puan tablosu ortaya çıkardı. Çünkü CHP Türkiye’de ön seçimi içselleştirmiş ve uygulamış tek partidir. Biz Genel Merkezin yaptığı milletvekili listesinde yanlışlar olduğunu belirtip, ‘Bu tür bir listeyle de Manisa’da oylarımızı istediğimiz düzeyde artıramayabiliriz’ diye bir uyarı yapmıştık. Bunların değerlendirmesini bir kez daha içimizde yapacağız

dedi. Milletvekili aday listesinde kadınlara seçilebilecek bir sıralamada yer verilmemesinin de oy kaybında bir faktör olduğunu vurgulayan Balaban, En kötü ön seçim, en iyi aday yoklamasından iyidir. Özellikle de CHP’nin Manisa’daki seçmeni kadın adaya alışıktı ve 2 dönem kadın milletvekilimiz vardı. Manisa’da bu seçimlerde seçilebilecek bir yerden kadın adayımızın olmaması bizim için eksi oldu diye konuştu.

GÖREVİ KISA SÜREDE MUHARREM İNCE’YE DEVRETMESİNİ UMUYORUZ

24 Haziran seçiminde partilerinin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce’nin CHP’nin tabanında ve Türkiye’de bir umut ışığı yarattığının dile getiren Balaban, CHP, bu seçimde istediğini elde edemese de bir Muharrem İnce gerçeği ortaya çıktı. Hem Manisa’da hem CHP tabanında ve örgütlerinde hem de Türkiye’de bu seçimin en başarılı isimlerinden biri ve birincisi Muharrem İnce’dir. 3-4 Şubat’taki kurultayda Kemal Bey’e oy vermiş bir il başkanı olarak bunu söylüyorum. Bundan sonra Muharrem İnce Türkiye’de umut olmaya devam edecektir. Muharrem İnce, geleceğin cumhurbaşkanıdır. Bizler Sayın Genel Başkanımız Kemal Bey’e de çok teşekkür ediyoruz. Seçim sürecinde gayet iyi hamleler yaptık. Ama bu görevi de sayın Muharrem İnce’ye kısa sürede devretmesini umuyoruz. 30 Haziran’da ilçe başkanlarımız ile yapacağımız toplantıdan sonra daha net açıklamayı yapacağız. Bizler umutluyuz. Sayın Muharrem İnce umudu tüm Türkiye’yi kapsadı. Tabanı da kapsadı. Muharrem İnce ile birlikte Türkiye’de ve CHP’de yeni bir dönem başlayacak dedi.

Açıklamasında partililere de çağırıda bulunan Balaban, şunları söyledi

Partimizin doğasında demokratik tepkiler ve eleştiriler vardır. Tüm üyelerimizden ricada bulunuyorum. Hiçbir şekilde hakarete varmadan, saygısızlık yapmadan eleştirebilirler. Ama hakaret ve üslup bozukluğu affedilebilecek bir olgu değildir. İl başkanıyım, hatam varsa beni de eleştirsinler. Eğer eleştirmezlerse doğruyu bulamam. Biz her türlü öz eleştiriye açığız. Tek sesli bir parti değiliz.

Balaban açıklamasında son olarak, artık 9 ay sonra gerçekleştirilmesi beklenilen yerel seçimlerin hazırlıklarına başladıklarını belirtip, hedeflerinin 17 ilçeden 8’inde belediye yönetimini almak olduğunu kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.