Manisa Evini Satarak Başladığı İşte İhracatçı Oldu

Manisa’nın Turgutlu ilçesindeki atölyesinde buzdolabı ve çerez ısıtıcıları üretirken, evini sermaye yaparak işini büyütüp, döner ocağı ve döner kesme bıçağı üretimine yönelen 54 yaşındaki Mustafa Tundibek, yılda 1 milyon 200 bin Euro’luk ihracat yapar hale geldi.

Turgutlu’da yaşayan evli ve 4 çocuk babası Mustafa Tundibek, 1985 yılında 70 metrekarelik atölyesinde buzdolabı ve çerez ısıtıcıları üretimi yaparken, evini satıp parasını sermaye yaparak, döner ocağı ve döner kesme bıçağı üretimine yöneldi.

Arkadaşının tavsiyesiyle 1995 yılında başladığı bu işi büyüten, bugün 3 bin metrekarelik fabrikasında üretim yapan Tundibek, 32 kişiye istihdam sağlamasının yanı sıra yılda 1 milyon 200 bin Euro’luk ihracat yapar duruma geldi. Tundibek, yurt içine ise üretimin yüzde 5’lik kısmını sattıklarını söyledi.

ELEŞTİRİLERE KULAK TIKADI

Başarı hikayesiyle dikkat çeken Mustafa Tundibek, Bu işin çok büyük olduğunu o zaman bilmiyorduk. Araştırınca önemli bir iş olduğunu gördük. Şu anda 29 ülkeye ihracat yapıyoruz. İmalatçılık yapmanın keyfini yaşıyoruz. Kendi markamız olan, Türk patentli ürünleri yurt dışına gönderiyoruz. 1995 senesinde kendi oturduğum evi, 500 liraya sattım. 1 milyon 662 liraya bu işin saç makinelerini aldık. Bununla birlikte seri imalata başladık. Tabii ev satılıp da makine alınır mı diye bizi ayıpladılar. Önce ev alınır dediler. Biz evi satıp, imalata inandık. İnanınca demek ki başarı oluyor. Yılda ortalama 5 bin, çeşitli döner ocağı yapıyoruz. 2 bin 500 tane döner kesme bıçağı üretiyoruz. Seri bir şekilde yapmaya karar verdiğimizde, birçok kişi tarafından ‘bu işi yapma, kendi işini kaybedeceksin’ dendi. Ama inatla yapacağız, en iyisini yapacağız dedik. Mesleğimizi seviyoruz dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.