Manisa Soluk Borusunun Dalına Saplanan Mermi Çıkarıldı, Sağlığına Kavuştu

Manisa’nın Sarıgöl ilçesindeki silahlı kavgada, soluk borusunun bir dalına (bronş) mermi çekirdeği saplanan 58 yaşındaki Mehmet Kaçar, başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuştu. Sarıgöl ilçesine bağlı kırsal Çavuşlar Mahallesi’nde 2 Aralık 2018’de, evli ve 3 çocuk babası çiftçi Mehmet Kaçar’ın bir akrabasının düğününde silahlı kavga çıktı. Kavgada Kaçar iki yerinden tabancayla vurularak yaralandı. Mermilerden biri sol omzuna girip çıktı. Diğer mermi ise kalp damarları arasından geçerek, soluk borusunun bir dalına isabet etti. Kaçar ambulansla Sarıgöl Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yapılan ilk müdahale sonrası ambulansla Manisa Şehir Hastanesi’ne sevk edildi.

Kaçar, 2 cerrah, 2 anestezi uzmanı ve 2 hemşireden oluşan 6 kişilik ekip tarafından ameliyata alındı. 6 saat süren ameliyatla, Kaçar’ın soluk borusunun bir dalında kalan mermi çekirdeği çıkarıldı. Bir gün yoğun bakımda kalan Kaçar, sonra Göğüs Cerrahi Servisi’deki odaya alındı. Kaçar, tedavisinin ardından geçen salı günü taburcu edildi. Mermi çekirdeğinin zarar vermesi nedeniyle akciğerinin yarısı alınan Kaçar, iyileşip, üzüm bağlarındaki işinin başına dönebilmek için evinde güç toplamaya başladı.

NADİR YAŞANAN BİR OLAY

Kaçar’ın hastaneye ulaştığında hayati tehlikesinin bulunduğunu ifade eden Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Alper Çelikten, Hemen acil yoğun bakıma alarak ameliyata karar verdik. Ameliyatta akciğerin üst kısmından girip, kalple akciğer arasındaki damar ve bronşlara zarar vermiş olan mermi çekirdeğini çıkartmak için operasyon gerçekleştirdik. Hastamızın ateşli silahla yaralanması sonucu akciğer de, kalp damarlarında ve hava yollarında hasar meydana gelmişti. Mermi çekirdeğini çıkartmak için akciğerin yarısını almak mecburiyetinde kaldık. Ameliyat sonrasında hastamız herhangi bir problem olmadan sağlığına kavuşarak, taburcu oldu dedi.

Bu tür durumların tıp tarihinde binde bir görüldüğünü belirten Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Talha Doğruyol da, Hastalar, hastaneye ulaştığında daha sıkıntılı bir durumda olabiliyor. ya da maalesef hastaneye ulaşamayabiliyor. Ancak bu hastamız biraz şanslıydı ve ameliyatta da bir sıkıntı gelişmedi. Hastamız şu an oldukça iyi durumda. Nefes alışverişi son derece iyi diye konuştu.

Ameliyatını yapanların duacısı olduğunu ifade eden Mehmet Kaçar ise, Talihsiz bir olay oldu, yaralandım. Ameliyat oldum. Şimdi durumum iyi. Ameliyattan iki gün sonra yürümeye başladım. Çiftçiliğe tekrar devam edeceğim dedi.

Kaçar’ın damadı İbrahim Cengiz ise, Açıkçası biz umudumuzu yitirmiştik. Ama bugün geldiğimiz noktada babamın durumu çok iyi. Şu anda bütün ihtiyaçlarını kendisi karşılayabiliyor. Bizlerin bugünlere kavuşmasında emeği geçen tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyoruz diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.